Głóg jednoszyjkowy (łac. Crataegus monogyna), (ang. One-seed Hawthorn), rodzina: różowate
W Parku Lubomirskich w Przemyślu rośnie tylko jeden egzemplarz głogu jednoszyjkowego. Drzewo jest niewielkich rozmiarów, gdyż rośnie w otoczeniu innych wyższych drzew.
Drzewo jest gatunkiem powszechnie występującym w Europie, zachodniej Azji, Kaukazie, Afryce Północnej. Rozprzestrzenił się na innych obszarach Afryki, w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Północnej. Głóg jednoszyjkowy może osiągać rozmiary od 6 do nawet 10 m wysokości. Za najstarszy głóg w Polsce uznaje się rosnący w Wołominie pomnik przyrody, którego wiek szacowany jest na 140 lat, a obwód pnia sięga 190 cm.
Kwiaty głogu niezbyt przyjemnie pachną, ale ze względu na swoje właściwości są cenione w medycynie, wraz z owocami po wysuszeniu stanowią surowiec leczniczy. Od wielu setek lat ludzie używali owoców głogu jako ziołowy środek na problemy trawienne, układ sercowo naczyniowy, krążenie krwi i odporność organizmu.
Także obecnie napary z głogu stosuje się w chorobach serca i niewydolności krążenia. Badania na ludziach i zwierzętach wykazały, że głóg zawiera przeciwutleniacze (polifenole), które pomagają neutralizować wolne rodniki. Polifenole zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, cukrzycy typu 2, czy astmy.
Źródła: Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych www.rpdp.hostingasp.pl, https://gladiola.pl/, www.e-zikoapteka.pl, https://zielares.pl/, pl.wikipedia.org
Oprac.: mgr inż. Hanna Fleszar