Logo PANS

Korkowiec amurski

Korkowiec amurski (łac. Phellodendron amurense) (ang. Amur Cork Tree), rodzina: rutowate

Korkowiec amurski w jesiennym przebarwieniu w Parku Lubomirskich w Przemyślu. Fot. Hanna Fleszar

W Parku Lubomirskich rosną cztery egzemplarze korkowca amurskiego o obwodach pni mierzonych na wysokości 1,3 m: 255, 250, 197 i 140 cm. Drzewo tego gatunku było chętnie sadzone w ogrodach dworskich pod koniec XIX wieku, kiedy to powstawało wiele nowych rezydencji szlacheckich, zakładano przy nich parki i ogrody, i sadzono egzotyczne drzewa.

Korkowiec amurski pochodzi z rejonów Azji Wschodniej: Wschodniej Rosji, północnych Chin, Korei, Mandżurii i Japonii.

Drzewo to charakteryzuje się pięknym parasolowatym pokrojem i zdrowym zielonym ulistnieniem, które jesienią zmienia barwę na cytrynowożółtą. Dodatkowym elementem dekoracyjnym są pojawiające się latem zielone owoce, czerniejące jesienią, będące do wiosny cennym źródłem pożywienia dla ptaków.

http://caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de

Jest rośliną miododajną cenną dla pszczelarstwa z uwagi na ogromne ilości nektaru wydzielanego przez kwiaty.

Korkowiec amurski jest jedną z podstawowych roślin w tradycyjnej medycynie chińskiej używaną do leczenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia, zapalenia opon mózgowych, zapalenia płuc, gruźlicy, nowotworów, żółtaczki, marskości wątroby, zapalenia żołądka i dróg moczowych, w zapobieganiu zwyrodnieniom stawów a nawet rozroście prostaty. Olej pozyskiwany z owoców korkowca ma właściwości redukujące poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także używany jest w leczeniu zapalenia trzustki i różnych chorób skóry, z uwagi na to, że cała roślina zawiera alkaloidy, które mają właściwości bakteriobójcze. Olej uzyskiwany z nasion jest bardzo skutecznym środkiem owadobójczym.

oprac.: mgr inż. Hanna Fleszar