Logo PANS

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata (łac. Betula pendula), (ang. Silver birch) rodzina – brzozowate

Brzoza jest bardzo charakterystyczna dla polskiego krajobrazu. Jej białej kory nie można pomylić z innymi gatunkami. W Parku Lubomirskich rośnie ich kilkadziesiąt. Z uwagi na to, że drzewa te nie są długowieczne: przyjmuje się, że średnio żyją około 100 lat, ale w wyjątkowo dobrych warunkach bytowych mogą zdarzać się egzemplarze starsze, jak 150-letnia brzoza rosnąca w okolicy miejscowości Czarny Staw w województwie łódzkim o obwodzie pnia na wys. 1,30 m wynoszącym 237 cm.

Brzozy rozsiewają się bardzo łatwo na duże odległości przy udziale wiatru, liczba nasion jest imponująca, co możemy zaobserwować jesienią, kiedy wszędzie widoczne są ich jasnobrązowe drobne nasionka. Brzoza jest jednym z pierwszych gatunków zarastających nieużytki. Są i negatywne skutki tak łatwego rozprzestrzeniania się tego gatunku: samosiewy brzozy spotkać można często na dachach, w rynnach, w zagłębieniach i spękaniach starych murów, a ich rosnące korzenie rozsadzają i niszczą podłoże, w którym się ukorzeniły.

Właściwości lecznicze brzozy znane były już w średniowieczu. Nowoczesna medycyna potwierdza lecznicze działanie  substancji zawartych w liściach brzozy, a badania laboratoryjne wykazały aktywność przeciwnowotworową kory i huby brzozowej. Betulina zawarta w korze brzozy pomaga eliminować komórki raka jelita grubego, piersi i płuc, obniża poziom cholesterolu i zapobiega otyłości. Ponadto liczne inne związki zawarte w liściach brzozy chronią organizm człowieka przed wolnymi rodnikami, działają moczopędnie i pomagają w leczeniu dny moczanowej, znajdują zastosowanie w leczeniu schorzeń reumatoidalnego zapalenia stawów lub choroby zwyrodnieniowej.

Znane są liczne zastosowania wyciągu z brzozy w kosmetykach do pielęgnacji skóry ze względu na właściwości rozjaśniające.

W medycynie tradycyjnej popularne jest picie soku z brzozy, możemy też robić napary z liści, domowe alkoholowe odżywki do włosów, napary do kąpieli. Z drewna brzozy o białawej barwie z żółtym lub różowawym odcieniem wyrabia się meble, sklejkę i drobne przedmioty. Przetwarza się je także na węgiel drzewny.

źródła: https://zielonyogrodek.pl/, https://www.rpdp.hostingasp.pl/, https://pl.wikipedia.org/

oprac.: mgr inż. Hanna Fleszar