Logo PANS
2024-07-11

Cykoria podróżnik w Parku Lubomirskich w Przemyślu


Rok temu (2023) na terenie Parku Lubomirskich w Przemyślu założono dwie małe łąki kwietne, czyli miejsca przeznaczone dla natury: pszczół  i innych zapylaczy, motyli, drobnych zwierząt kręgowych jak gady, ptaków czy małych ssaków. Nazwa „łąka kwietna” sugeruje łany kwiatów, w rzeczywistości są to zbiorowiska roślin jedno i dwuliściennych jednorocznych i wieloletnich, gdzie przewagę stanowią zazwyczaj gatunki traw. Duża poduszka powietrzna, którą tworzy niekoszona roślinność pomaga utrzymać wilgoć w podłożu, obniża temperaturę przy powierzchni gleby i stanowi schronienie dla fauny w czasie upałów.

Na obu łąkach posiane zostały 53 gatunki roślin kwitnących. Wśród nich takie jak: mak polny, babka lancetowata, marchew zwyczajna, wyka siewna, koniczyna łąkowa, cykoria podróżnik.

To, co uzyska dominację na zasianej ręką ludzką łące zależy w dużej mierze od gleby. Na jednej z naszych łąk dominację uzyskała cykoria podróżnik, roślina o kwiatach w niespotykanym kolorze błękitu, które otwierają się w ciągu dnia a zamykają w nocy.

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) w Parku Lubomirskich w Przemyślu. Fot. Hanna Fleszar

Cykorię podróżnik (Cichorium intybus) z rodziny astrowatych możemy spotkać w całej Polsce, najczęściej przy poboczach dróg, nieużytkach, na nasypach kolejowych, gdzie uboga w składniki pokarmowe gleba nie pozwala na bujny wzrost rośliny. W naszym parku zasobna próchniczna gleba powoduje, że cykoria osiąga półtora metra wysokości, pokłada się, ale efekt podczas kwitnienia jest zachwycający: cała łąka przybiera barwę błękitną. Według legendy kwiaty cykorii swój niebieski kolor zawdzięczają oczom dziewczyny, płaczącej za utraconym ukochanym.

Cykoria podróżnik to jadalna roślina, od wieków znana i wykorzystywana w medycynie ludowej. Jada się młode liście i korzenie. Natomiast jako surowiec leczniczy używa się całych roślin, zarówno korzeni, jak liści oraz płatków kwiatów. Cykoria zawiera liczne substancje o korzystnym wpływie na organizm człowieka, między innymi sole mineralne, cholinę, pektynę, olejki eteryczne, glikozyd intubinę, inulinę oraz laktucynę. Jada się młode listki cykorii, które dodawane są do sałatek, a ususzony i zmielony korzeń wykorzystywany jest jako jeden ze składników kawy zbożowej. W listkach znajdują się duże pokłady witaminy C i B oraz mikroelementów.

Korzenie cykorii z młodymi listkami. Fot. Wikicommons autor: Rasbak

W ziołolecznictwie stosuje się korzeń podróżnika, który ma działanie moczopędne, a poza tym pobudza wytwarzanie żółci i soku żołądkowego. Dodatkowo działa on w delikatnym stopniu przeczyszczająco. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywany jest wielokrotnie w mieszankach ziołowych, które przeznaczone są do leczenia zaburzenia trawienia. Cykoria działa również hipoglikemicznie oraz obniża cholesterol. Cykorię stosuje się również zewnętrznie: w postaci kremów pielęgnujących oraz preparatów do włosów zapobiegających ich wypadaniu.

Warto sięgać do naturalnej apteki, którą daje nam przyroda i wieki doświadczenia medycyny ludowej, potwierdzanego obecnie przez badania naukowe.

Źródła: Wikipedia, fajnyogrod.pl, doz.pl

Oprac.: mgr inż. Hanna Fleszar