Przyroda jest dla człowieka wytchnieniem i miejscem relaksu. Obserwowanie roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku daje ukojenie i pomaga poczuć się tu i teraz.
Łąki kwietne w Parku Lubomirskich w Przemyślu z ich bogactwem kwiatów i owadów to wielozmysłowa uczta dla miłośników przyrody: obserwujemy liczne gatunki roślin, słuchamy brzęczenia owadów, czujemy zapach kwiatów, dotykamy różnych faktur listowia, wdychamy olejki eteryczne wydzielane przez rośliny.
Psychologowie od lat powtarzają, że kontakt z naturą jest bardzo ważny dla równowagi psychologicznej człowieka. Badania naukowe wskazują, że osoby spacerujące po lesie lub parku są bardziej zrelaksowane, ale jednocześnie bardziej skoncentrowane. To wskazuje, że kontakt z naturą, przebywanie w otoczeniu zieleni daje wytchnienie od nadmiaru bodźców współczesnego miejskiego życia.
Człowiek w obliczu przyrody i zwierząt staje się po prostu spokojniejszy, uważniejszy i szczęśliwszy.
Przyroda wyzwala w nas hormony dobrego nastroju. Obserwowanie życia, które toczy się na łące kwietnej może być sporą dawką optymizmu, bo przyroda pokazuje, żeby coś mogło trwać – coś innego musi się skończyć. Zasialiśmy nasiona łąki kwietnej, obserwowaliśmy jak one wschodzą dzięki deszczowej pogodzie, potem nadszedł czas kwitnienia i pojawiły się owady. Kiedy kwiaty przekwitną, uformują się nasiona, które po zaschnięciu roślin same się wysieją. Wiosną łąka znowu zbudzi się do życia. To może nam dawać siłę i radość, która płynie z tego procesu, że wszystko się odnawia i krąży.