2023-06-27

Założyliśmy łąki kwietne


Łąka kwietna w parku to naturalne wzbogacenie bioróżnorodności ekosystemu. Często koszony trawnik nie ma wiele do zaoferowania zapylaczom i innym owadom korzystającym z kwitnących roślin. Jednak łąka kwietna, na której od wiosny do jesieni można znaleźć mnóstwo kwiatów to raj dla owadów.

Ekolodzy od co najmniej dwudziestu lat biją na alarm z powodu zmniejszającej się populacji pszczół i innych zapylaczy. Obszary porośnięte naturalną roślinnością, która dla człowieka jest synonimem chwastowiska, są nieodzowne dla owadów a ich kurczenie się i „zagospodarowywanie” przez człowieka powoduje eliminację miejsc żerowania i rozrodu wielu gatunków pożytecznych owadów.

W Parku Lubomirskich w Przemyślu będziemy mieć dwie łąki kwietne: jedną w pobliżu budynku Kolegium Novum, widoczną z ul. Żołnierzy I Armii WP, drugą w głębi parku na nasłonecznionej polanie. Tereny te będą miały pozytywny wpływ na środowisko: zapewnią siedlisko pszczołom i innym zapylaczom, motylom, a także ptakom. Dzięki temu, że łąkę kwietną kosi się tylko raz do roku – jesienią, stanowi ona naturalną ochronę przed nadmiernym parowaniem wody z gleby. Gruba warstwa roślinności skutecznie zabezpiecza przed utratą wilgoci.

Ponadto gleba pod łąką kwiatową jest zdrowsza: rozległe systemy korzeniowe roślin poprawiają strukturę gleby, umożliwiając lepszą infiltrację wody i zmniejszając erozję.

Niemniej ważny jest aspekt wizualny, łąki kwiatowe słyną z naturalnego piękna i ciągle zmieniających się kolorów. Mieszanka różnych gatunków roślin tworzy wizualnie urzekający krajobraz, który ewoluuje przez pory roku.

Kiełkujące nasiona łąki kwietnej w Parku Lubomirskich w Przemyślu. Fot. Hanna Fleszar

W naszych łąkach wykorzystaliśmy nasiona dwóch rodzajów mieszanek tzw. ekspress łączki i kwietnej łączki, w których znajdziemy w sumie kilkadziesiąt gatunków roślin. Wśród nich najbardziej znane:

– aksamitka rozpierzchła

– chaber bławatek

– cykoria podróżnik

– cynia wytworna

– dziurawiec zwyczajny

– dzwonek ogrodowy

– jeżówka purpurowa

– kąkol polny

– koniczyna łąkowa

– kosmos pierzasty

– macierzanka piaskowa

– mak polny

– nachyłek barwierski

– nagietek lekarski

– rumianek pospolity.

Pierwsze kwitnące kwiaty będziemy oglądać już latem.

Jedna z łąk kwietnych we Wrocławiu. Zdjęcie pochodzi ze strony Łąki kwietne we Wrocławiu | Fundacja Łąka (laka.org.pl)

oprac. mgr inż. Hanna Fleszar